PROGRAM

MAPU festival offers a very rich and diversified program for everyone, small and young, to enjoy the magic of puppets.

Friday 19th of May

All afternoon: Liam Wright – Rufus the puppet dog (from 4 pm onwards, itinerant)
16.00: Elementary School of Tremignon – Le creature misteriose della Brenta [The misterious creatures of Brenta].
17.30: Geni@ttori – Il GGG [The BFG].
18.00: Diniwe and the Hadedas – The Hapless Child.
18.30: Thomas Herfort – Kabarè pùpalà.
19.00: Bruno Morera – Le radici del viaggio [Journey’s roots] 
19.00: Agostino Cacciabue – Il fil’armonico e Manovella Circus [The Phil’harmonic and Handle Circus].
19.00: Hugh Purves e Liam Wright – Il Vecchio [The Old One].
20.45: Fratres – Cinque performance di ombre: “L’invito della follia”, “L’uomo senz’ombra”, “Gli occhi di Brenta”, “Dio Creatore del Mondo” e “Favola”. [Five shadows threatre performances: “Invitation of Madness”, “Man Without Shadow”, “Brenta’s Eye,” “God Creator of the World,” and “Fable”]
21.30: Alberto de Bastiani – Il ritorno di Irene [The return of Irene]
22.30: The Joshua Trio – Live music.

Saturday 20th of May

Afternoon: Piano T installation – TicToc: il tempo di un pensiero felice [TicToc: The time for a happy thought]

Afternoon: Liam Wright – Rufus the puppet dog.
16.30: Ilaria Olivari – Mr Pepe.
17.00: Thomas Herfort – Kabarè pùpalà.
17.30: Bruno Morera – Le radici del viaggio [Journey’s roots] .
18.00: Titiritlan – Il mostro della spazzatura [The Garbage Monster] e Teatro Lambe Lambe.
18.30: Hugh Purves e Liam Wright – Il Vecchio [The Old One].
18.30: Diniwe and the Hadedas – The Hapless Child.
18.30: Ecce Coro
19.00: Michele Polo – Baci, abbracci e bastonate [Kisses, hugs and whips].
19.30: Agostino Cacciabue e Teatro Tages – Manovella Circus [Handles Circus].
19.30: Daniela Castiglioni – Diavolo di una poesia [Hell’s Poetry]
21.00: Francesca Zoccarato – Varietà Prestige.
22.15: Ilaria Olivari – Una storia a mano. [A hand-carried story]
22.30: Royal Circus Ostrica – Live Music.

Sunday 21st of May

Tutto il giorno: Piano T – TicToc: il tempo di un pensiero felice [TicToc: The time for a happy thought].
Tutto il giorno: Josè Benavente – La mosca [The Fly]
Pomeriggio: Liam Wright – Rufus the puppet dog.
16.00: Bruno Morera – Le radici del viaggio [Journey’s roots] .
16.30: Ilaria Olivari – Mr Pepe.
17:30: Compagnia “Davanti le Quinte” Fondazione Irpea 
18.00: Diniwe and the Hadedas – The Hapless Child.
18.30: Daniela Castiglioni – Diavolo di una poesia [Hell’s Poetry].
19.30: Hugh Purves e Liam Wright – Il Vecchio [The Old One].
20.30: Thomas Herfort- Kabarè pùpalà.
21.15: Michele Polo – Baci, abbracci e bastonate [Kisses, hugs and whips].
22.15: Ilaria Olivari – Una storia a mano [A hand-carried story].

In Sala Consigliare (via Camerini 3), you can visit the exhibition “History of a Trip” with the illustrations of Nazli Tahvili and workshops from Kite Editioni, a publishing company. In the porch of Piazza Camerini, you will find Mapu Lab, a space for children where they can indulge themselves in creating their puppets or playing with the “games of the past”. There you can talk to the many local associations that will be present with their stands. Also, do not forget to attend the funniest show of CiRcO PaNiKo “Gran PaNiKo al Bazar”, scheduled at 5.30 pm and 8 pm (compulsory booking at 333.6298118).

You can download here the flyer with all the information:

Annunci